Dieta w kamicy żółciowej

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego przebiegającej z objawami bólowymi

W ostatnim czasie w moim gabinecie pojawia się wiele osób z objawową kamicą pęcherzyka żółciowego, które w oczekiwaniu na termin zabiegu chcą ustrzec się przed napadami kolki żółciowej, a ta może być niezwykle bolesna. Zaniedbana i nie leczona kamica może przyczyniać się do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Z tego powodu chciałam dzisiaj przedstawić na czym polega dieta w kamicy mająca za zadanie ograniczyć dolegliwości bólowe.

Czym jest kamica pęcherzyka żółciowego?

Na wstępie warto wspomnieć na czym polega to schorzenie. Kamica pęcherzyka żółciowego polega na tworzeniu się w pęcherzyku żółciowym złogów czego powodem jest zaleganie żółci w drogach żółciowych. Wpływ na tworzenie się kamieni żółciowych ma między innymi nieprawidłowa dieta, przewlekły stres, podwyższone stężenie triglicerydów, otyłość oraz cukrzyca. Błędy żywieniowe prowadzące do kamicy to między innymi brak regularności w spożywaniu posiłków, mała zawartość błonnika w diecie, wysokie spożycie cukrów oraz tłuszczów zwierzęcych. Czynnikami ryzyka są też predyspozycje genetyczne, płeć żeńska oraz wiek.

Kamica może przebiegać bezobjawowo, wtedy zaleca się niskotłuszczową dietę ze zwiększoną ilością błonnika co ułatwia rozpuszczanie złogów. Natomiast jeśli pojawiła się kolka żółciowa należy stosować dietę niskotłuszczową i łatwo strawną aby nie podrażniać pęcherzyka żółciowego.

 

Zalecenia żywieniowe

 

Podstawowe zalecenia w objawowej kamicy żółciowej:

 

  •  Spożywaj regularnie 4-5 posiłków w ciągu dnia o umiarkowanej objętości. Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić między 3 a 4 godziny. Śniadanie najlepiej zjedz w ciągu godziny od wstania, a kolację około 2-3 godziny przed snem

 

  • Wyeliminuj z diety tłuste mięsa. Zamiast nich wybieraj filet z kurczaka i indyka bez skóry, udka z kurczaka i indyka bez skóry, schab, cielęcinę. Sięgaj również po chude ryby. Polecane są między innymi dorsz, mintaj, pstrąg. Tłuste ryby można spożywać w zależności od tolerancji, polecany będzie łosoś przygotowany na parze lub w folii. Wyeliminować należy przetwory rybne takie jak ryby wędzone (szczególnie tłuste np. makrelę), ryby w oleju, occie. Z przetworów rybnych dozwolony jest tuńczyk w sosie własnym, pstrąg wędzony na zimno.

 

  • Wycofaj tłuste przetwory mięsne takie jak kiełbasy, boczek, baleron, pasztet, salceson, kaszanka.

 

  • Z diety wyklucz śmietanę, tłuste sery, smalec i majonez. Do smarowania pieczywa używaj małych ilości masła, miękkiej margaryny lub oliwy z oliwek. Wyklucza się ser żółty, sery pleśniowe oraz sery typu feta. Do zabielania zup i sosów stosuj jogurt naturalny i mleko. Przy dobrej tolerancji nabiału polecane są naturalne, fermentowane przetwory mleczne takie jak jogurt czy kefir oraz chudy i półtłusty twaróg.

 

  • Spożywaj w rozsądnych ilościach oleje roślinne. Szczególnie polecane są tłoczone na zimno oleje lniany i rzepakowy oraz oliwa z oliwek. Najlepiej dodawaj je do potraw bezpośrednio przed spożyciem (np. skrapiając potrawę), ponieważ wtedy zachowują największą wartość. Można je również dodawać do duszenia potraw w wodzie i gotowania. Pamiętaj, że oleju lnianego nie wolno poddawać obróbce cieplnej.

 

  • Wycofaj utwardzone tłuszcze roślinne, zawierają one kwasy tłuszczowe trans o działaniu prozapalnym. Ich źródłem są przede wszystkim margaryny twarde, wyroby cukiernicze, frytury, żywność typu fast-food i gotowe potrawy, a także słone przekąski.

 

  • Przy objawowej kamicy pęcherzyka żółciowego z diety eliminuje się żółtka jaj, które powodują jego skurcze.

 

  • Z diety należy wyeliminować produkty będące źródłem dużych ilości błonnika nierozpuszczalnego, są to: pieczywo razowe, grube kasze, otręby pszenne, a także surowe warzywa i owoce ze skórką i pestkami.

 

  • Nie unikaj warzyw, jednak spożywaj je w postaci drobno startych surówek z dodatkiem zdrowych olejów roślinnych lub gotowane warzywa oraz owoce. Owoce zalecane w diecie: jabłka gotowane, pieczone lub w postaci drobno startej surówki, brzoskwinie, banany, winogrona bez skórki i pestek, owoce jagodowe bez pestek (w postaci przecierów lub soków), owoce cytrusowe. Warzywa zalecane w diecie: marchew, pietruszka, seler, cukinia, dynia, pomidory bez skórki i pestek, sałata zielona, ziemniaki, buraki.

 

  • Unikaj produktów wzdymających, takich jak cebula, czosnek, por, kalafior, kapusty i nasiona roślin strączkowych, a także gruszek, czereśni i śliwek.

 

  • Unikaj spożywania cukru, ciast, słodyczy, słodzonych przetworów mlecznych, słodzonych soków oraz napojów. W ich miejsce możesz stosować w umiarkowanych ilościach erytrytol lub stewię. Nadmierne spożycie cukrów prostych prowadzi do podwyższenia stężenia trójglicerydów oraz utrudnia rozpuszczanie cholesterolu w żółci.

 

  • Bezwzględnie wyeliminuj z diety alkohol.

 

  • Ogranicz spożycie soli i produktów, które zawierają ją w dużej ilości – wędlin, dań gotowych, słonych przekąsek – zwłaszcza, jeśli dodatkowo cierpisz na nadciśnienie.

 

  • Wykluczone są potrawy tłuste, ostre i pikantne, marynowane, a także produkty konserwowe.

 

  • Dozwolone techniki kulinarne to gotowanie w wodzie i na parze, duszenie i pieczenie w naczyniach żaroodpornych lub folii pod przykryciem bez obsmażania. Całkowicie należy wyeliminować smażenie.

 

  • Zwróć uwagę na higienę żywności. Jadaj tylko świeże posiłki przygotowane ze świeżych produktów. Nie zamrażaj powtórnie żywności. Myj dokładnie owoce i warzywa. Wyeliminuj dania zawierające surowe mięso i ryby, także sushi. Ma to na celu ochronę przed zakażeniami przewodu pokarmowego i biegunkami.

 

                                 Dietetyk mgr Adrianna Barczyńska

Jeśli chcesz umówić się na wizytę zapraszam tutaj.

Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszam na mój Fanpage.

Udostępnij:
Tagi: