fbpx

Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Jeśli rozważasz konsultację w gabinecie dietetycznym to z pewnością chciałabyś/chciałbyś wcześniej wiedzieć jak ona wygląda. Wizyta w Poradni Dietetycznej składa się z kilku części i dziś postaram się przybliżyć na czym polega.

 

Prowadzę Poradnię Dietetyczną od dziewięciu i przez ten czas w moim gabinecie przewinęło się wiele osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Każda wizyta jest inna, każda osoba pojawiająca się w gabinecie ma w tym inny cel, inne potrzeby, inną historię. A ja staram się do tego jak najlepiej dopasować dietę.  Diety które rozpisuję są bezpieczne dla zdrowia, jestem przeciwna restrykcyjnym rozwiązaniom, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Opieram się na aktualnych zalecenia żywieniowych różnych towarzystw takich jak Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Instytut Matki i Dziecka. To ważne aby jadłospis był bezpieczny dla Twojego zdrowia i nie powodował niekorzystnych skutków zdrowotnych.

1. Pierwsza wizyta u dietetyka

Pierwsza konsultacja w Poradni trwa około godziny i polega na zebraniu wszystkich informacji niezbędnych do stworzenia indywidualnego programu żywieniowego. W pierwszej kolejności zbieram wywiad zdrowotny, ponieważ potrzebuję informacji na temat jednostek chorobowych, ostatnich wyników badań, pojawiających się dolegliwości. Ważna jest także informacja na temat przyjmowanych leków i suplementów.

2. Ustalenie celu diety

Następnie ustalamy cel diety. Diety, które ustalam najczęściej to diety redukcyjne, lecznicze w przypadku występujących chorób lub dolegliwości, propłodnościowe dla osób starających się o dziecko. Ale układam również diety normokaloryczne dla osób zdrowych z prawidłową masą ciała chcących lepiej się odżywiać. Coraz częściej w gabinecie pojawiają się osoby, które chcą zrezygnować z jedzenia mięsa i zależy im na pomocy w ułożeniu zbilansowanej diety. W przypadku diet redukcyjnych wspólnie ustalamy docelową masę ciała.

3. Pomiary składu ciała

Kolejny etap to pomiary na analizatorze składu ciała, który oprócz masy ciała mierzy zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz udział wody w organizmie. Pomiary te są mi niezbędne do ustalenia zapotrzebowania na energię oraz kontroli założonych celów w przyszłości.

4. Przeprowadzenie wywiadu żywieniowego

Następnie przeprowadzam wywiad żywieniowy by dowiedzieć się jak do tej pory wyglądał sposób żywienia i jakie jego elementy należy skorygować. Zbieram informacje na temat trybu życia (na przykład godziny pracy) oraz odnośnie poziomu codziennej aktywności fizycznej i treningów.

5. Ustalanie harmonogramu posiłków i ich kaloryczności

Na podstawie uzyskanych informacji ustalamy wspólnie pory posiłków, rozgraniczając, które będą jedzone w domu, a które będą „na wynos”. Wstępnie ustalamy kaloryczność diety, a na koniec omawiamy produkty tolerowane i nie tolerowane, lubiane i nie lubiane. Warto od razu zgłosić jak najwięcej uwag żeby jadłospis zgadzał się z potrzebami i preferencjami.

6. Ustalenie terminu odbioru diety

Po zebraniu całego wywiadu ustalamy termin odbioru diety (jadłospis przygotowuję do 7 dni od pierwszej wizyty). Program żywieniowy, który przygotowuję zawiera wyniki pomiarów z pierwszej wizyty, szczegółowe zalecenia żywieniowe w zależności od stanu zdrowia, jadłospis (14-dniowy) z listą zakupów oraz zadania kontrolne. Jadłospis rozpisany jest szczegółowo- każdy posiłek ma podaną listę produktów z gramaturą i miarami domowymi oraz sposób przygotowania. Do jadłospisu dołączona jest lista zamienników produktów by w razie potrzeby móc samodzielnie modyfikować jadłospis nie zmieniając kaloryczności.

7. Wizyta kontrolna po 4 tygodniach

Wizyta kontrolna odbywa się po około 4 tygodniach od wprowadzenia diety. Polega na wywiadzie odnośnie stosowania diety, kontroli efektów oraz ustaleniu dalszego postępowania. Dieta w zależności od potrzeb może pozostać taka sama na kolejny okres – bywa, że nie wszystkie propozycje posiłków zostały wykorzystane. Można również stworzyć całkiem nowy jadłospis jeśli pierwszy się już znudził.

 

Sprawdź jak odpowiednio przygotować się do wizyty u dietetyka.

 

Dietetyk mgr Adrianna Barczyńska

Udostępnij:
Tagi: