Jak wygląda wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka przebiega wieloetapowo, dlatego warto zapoznać się ze szczegółową ofertą gabinetu dietetycznego.

Prowadzę poradnię dietetyczną w Mysłowicach, Tychach oraz Będzinie i chciałam przybliżyć na czym polegają wizyty oraz jaki jest mój styl pracy. Zaznaczę, że diety rozpisuję na podstawie aktualnych zaleceń żywieniowych różnych towarzystw takich jak Instytut Żywności i Żywienia, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Instytut Matki i Dziecka i inne. To ważne aby jadłospis był bezpieczny dla Twojego zdrowia i nie powodował niekorzystnych skutków zdrowotnych. Jadłospis ustalany jest zawsze indywidualnie w zależności od potrzeb.

Pierwsza wizyta trwa około kilkudziesięciu minut i polega na zebraniu wszystkich informacji niezbędnych do stworzenia indywidualnego programu żywieniowego. Te informacje to między innymi wywiad zdrowotny, czyli informacje na temat jednostek chorobowych, dolegliwości, przyjmowanych leków i suplementów.

Ustala się cel diety, np. dieta redukcyjna, dieta w chorobie, dieta stabilizacyjna.

Wykonuje się pomiary (masa ciała, skład ciała, pomiary obwodów) niezbędne do ustalenia zapotrzebowania na energię oraz kontroli założonych celów w przyszłości.

Następnie przeprowadza się wywiad żywieniowy oraz wywiad dotyczący trybu życia i poziomu aktywności fizycznej. Ustalane są indywidualne pory posiłków, to bardzo ważne np. przy zmianowym trybie pracy. Omawiane są również produkty tolerowane i nie tolerowane, lubiane i nie lubiane. Warto zgłosić jak najwięcej uwag żeby jadłospis zgadzał się z naszymi potrzebami. Pod koniec ustala się termin odbioru diety (maks. do 7 dni).

Program żywieniowy zawiera wyniki pomiarów z pierwszej wizyty, szczegółowe zalecenia żywieniowe, jadłospis (14-dniowy) z listą zakupów oraz zadania kontrolne. Jadłospis rozpisany jest szczegółowo- każdy posiłek ma rozpisaną listę produktów z gramaturą i miarami domowymi oraz sposób przygotowania. Do jadłospisu dołączona jest lista zamienników produktów aby w razie potrzeby móc samodzielnie modyfikować jadłospis nie zmieniając kaloryczności.

Wizyta kontrolna odbywa się po 2-4 tygodniach od wprowadzenia diety. Polega na kontroli efektów oraz ustaleniu dalszego postępowania. Dieta w zależności od potrzeb może zostać taka sama – bywa, że wszystkie propozycje posiłków nie zostały wykorzystane. Można również stworzyć całkiem nowy jadłospis jeśli pierwszy się już znudził.

Do wizyty warto się odpowiednio przygotować, sprawdź jak to zrobić tutaj https://barczynska-dietetyk.pl/przygotowanie-do-wizyty/

Dietetyk mgr Adrianna Barczyńska

Udostępnij:
Tagi: