Badania przed wizytą u dietetyka

Jakie badania wykonać przed wizytą u dietetyka?

Myślę, że powinnam zacząć ten wpis od tego, że dietetyk nie jest lekarzem, nie wystawia diagnozy i nie planuje leczenia farmakologicznego. Wykonywanie badań laboratoryjnych przed wizytą u dietetyka jest mimo to pomocne i wskazane, bo być może oprócz wprowadzenia odpowiednio ukierunkowanej diety konieczna będzie wizyta w gabinecie lekarskim, co dietetyk powinien potrafić zasugerować na podstawie zleconych przez siebie badań. Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych jest wskazane szczególnie dla osób, które dawno ich nie wykonywały. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jest się pod stałą opieką lekarską, to nie ma konieczności weryfikowania wyników z dietetykiem, dla dietetyka istotna jest wtedy diagnoza i stosowane leczenie. Oczywiście zbieram informacje na temat wyników badań np. poziomu cholesterolu czy homocysteiny aby można było ocenić skuteczność diety, jednak to lekarz decyduje o ewentualnym leczeniu.

Co więc zbadać?

Często przy umawianiu pierwszej wizyty u dietetyka pytacie jakie badania wykonać. Na tym etapie jednak niewiele na Wasz temat wiem, nie wiem kiedy ostatnio były wykonywane jakieś badania, nie mam informacji na temat Waszego stanu zdrowia czy historii odchudzania. Staram się wtedy zadać kilka pytań by stwierdzić czy wykonywanie badań będzie konieczne, i jakie ewentualnie wykonać. Można również ustalić zestaw badań podczas pierwszej wizyty.

W przypadku kiedy badania nie były wykonywane przez dłuższy czas (powyżej roku), a wizyta odbywa się w celu redukcji masy ciała, sugeruję z reguły wykonanie następujących badań:

  • Morfologia,
  • Poziom cholesterolu ogólny oraz LDL i HDL,
  • Trójglicerydy,
  • Poziom glukozy na czczo,
  • Insulina na czczo,
  • TSH.

Ten mały pakiecik z reguły mi wystarcza, ale można go rozszerzyć np. o zbadanie prób wątrobowych (AST, ALT), poziomu kwasu moczowego, kreatyniny, mocznika, homocysteiny, potasu i sodu, obecności przeciwciał przeciwko tarczycy lub o inne badania.

Po otrzymaniu wyników będę w stanie stwierdzić czy wystarczy leczenie żywieniowe czy konieczna będzie dodatkowo wizyta u lekarza.

O czym pamiętać?

Chciałabym zaznaczyć, że są badania, które powinien zlecać przede wszystkim lekarz, EWENTUALNIE dietetyk i nie powinno się wykonywać ich na własną rękę. Takim badaniem jest doustny test obciążenia glukozą. Jest to badanie, zlecane w konkretnym celu (nie jednym) i którego nie powinno się wykonywać raz po razie. Niestety obserwuję, że kiedy wykonujecie je samodzielnie to wkradają się błędy, np. wybrane parametry są niepełne i ostatecznie wyniki są nieprzydatne, a badania nie można szybko powtórzyć. Pieniądze wydane, organizm nadwyrężony, a wynik nic nie mówi. Dostęp do badań jest powszechny, jednak czasem warto skonsultować najpierw ich wykonanie.

W moim odczuciu idealną sytuacją byłoby, kiedy w gabinecie dietetyka pojawiałby się przebadany i zdiagnozowany przez lekarza pacjent, niestety z wielu przyczyn często tak nie jest i czasem o wykonaniu badań musimy zdecydować sami.

Jeśli jednak wizyta u dietetyka odbywa się tylko w celu delikatnej redukcji masy ciała, nie występują żadne dolegliwości, cieszymy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem to nie ma też co szaleć i wykonywać wszystkich możliwych badań, jedynie te podstawowe.

Unikajcie dietetyków (lub samozwańczych dietetyków, trenerów żywieniowych, pasjonatów zdrowego życia itp.), którzy bez podstaw próbują Wam zlecić wielkie pakiety badań za duże sumy pieniędzy, bo jest to często niepotrzebne, a jedynie uszczupli Wasz budżet. Tak samo jak powinniście unikać wyżej wymienionych, którzy do zaleconej diety zalecają również worek suplementów, ale o tym innym razem.

Podsumowując, w różnych sytuacjach pakiety badań przed wizytą u dietetyka mogą się różnić, a czasem specjalne wykonywanie badań nie będzie konieczne. Wyniki badań i informacje o stosowanym leczeniu są dla dietetyka istotne, jednak to lekarz decyduje o diagnozie, wprowadzeniu lub zmianie leczenia.

Na koniec

Na koniec chciałam się podzielić z Wami fajną informacją 🙂 Dla moich obecnych i przyszłych pacjentów Śląskie Laboratoria Analityczne oferują 10% rabatu na wykonywanie badań laboratoryjnych. Aby go otrzymać przed wizytą zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu ustalenia jakie badania powinny zostać wykonane.

Adres mailowy: kontakt@barczynska-dietetyk.pl

Tel. kom.: 534 953 066

Trzymajcie się zdrowo!

mgr Adrianna Barczyńska

Udostępnij:
Tagi: